Lista wszystkich aktualności

Kwiecień 14-15, 2025

LOCAL TRENDS SOPOT 2025 
W dniach 13 - 14 maja uczestniczę w obradach Samorządowego Kongresu Finansowego Local Trends odbywającego się w SopocieTo już kolejna edycja tego wyjątkowo interesującego i inspirującego spotkania samorządowców, biznesu, środowiska akademickiego oraz przedstawicieli administracji rządowej. 

Materiały do pobrania | LocalTrends

Zapraszam na kolejny dyżur dla studentów, który odbędzie się w dniu 22 kwietnia 2025 r. (wtorek) w godzinach 12.00-14.00.     

Za zaistniałe zmiany przepraszam

 


Marzec 14-16, 2025

55 SYMPOZJUM NAUKOWE GAP
W dniach 14- 16 marca 2025 r., na zaproszenie Organizatorów - Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, mam przyjemność uczestniczyć w 55 Sympozjum Naukowym GAP. Jubileuszowe spotkanie w Krynicy - Zdrój poświęcone będzie wyzwaniom rozwojowym samorządu terytorialnego w Polsce oraz przyszłości europejskiej motoryzacji. Zgodnie z wolą Gospodarzy, w tym inicjatora tych spotkań prof. Jerzego Hausnera, mam przyjemność pełnić funkcję gospodarza pierwszego dnia moderując dyskusję dotyczącą polskiego samorządu terytorialnego. 
Zapraszam na stronę wydarzenia: 55 Sympozjum Naukowe GAP

Sympozjum GAP

 


Marzec 6, 2025

Prezentacja wyników  Projektu TIPERICO na UMK

W dniu 6 marca 2025  r. miałem przyjemność uczestniczyć w seminarium naukowych Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Spotkanie było okazją do zaprezentowania wyników końcowych projektu TIPERICO: Trajektorie i wyzwania rozwoju wewnętrznych peryferii w nowych uwarunkowaniach spójności post SARS-CoV-2 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki 2020/37/B/HS4/01034. 

W trakcie spotkania odbyła się ciekawa dyskusja o wyzwaniach rozwojowych obszarów peryferyjnych oraz o kryzysie polityki rozwoju w Polsce.

Projekt jest realizowany przez Konsorcjum trzech uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (lider projektu), Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. W skład Zespołu projektowego wchodzą: prof. Paweł Churski (UAM) (kierownik projektu), prof. Czesław Adamiak, dr Anna Dubownik, dr Barbara Szyda (UMK) oraz dr Maciej Pietrzykowski (UE Poznań).

Zapraszamy na stronę projektu TIPERICO

Zdjęcie ilustracyjne

 
Listopad 15, 2024

TESSA MEMORANDUM: Towards Efficient, Simpler, Strategic Assistance under post-2027 Cohesion Policy 

W dniu 15 listopada 2024 r. w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej zaprezentowano opracowanie eksperckie na temat przyszłości polityki spójności po 2027 roku, które stanowi niezależny głos w dyskusji dotyczacej przyszłego okresu programowania Unii Europejskiej. Miałem dużą przyjemność uczestniczyć w opracowaniu tego stanowiska, do lektury którego wszystkich zapraszam: Tessa Memorandum

4th meeting - Role of place-based policies and development strategies -  Elard

 

Październik 20-22, 2024

IV Polska Konferencja Badań Miejskich i Regionalnych POLREG 2024 

W dniach 20-22 października mieliśmy przyjemność gościć na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM blisko 100 uczestników IV Polskiej Konferencji Badań Miejskich i Regionalnych POLREG 2024, którzy reprezentowali 33 ośrodki i instytucje z całej Polski. Tegoroczna edycja konferencji odbywała się pod hasłem W kierunku zintegrowanego planowania rozwoju.

Relacja z przebiegu konferencji: dzień pierwszy, dzień drugi: cz. I i cz. II, dzień trzeci 

POLREG 2024 | Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki  Przestrzennej
 
Październik 19, 2024

Planowanie po nowemu - prawo i praktyka 

W dniu 19 października 2024 roku miałem przyjemność zrealizować wykład w ramach Modułu 1.3 Integracja planowania przestrzennego z planowaniem strategicznym - planowanie zintegrowane,  w ramach kursu "Planowanie po nowemu - prawo i praktyka", który przygotował Wydział Architektury Politechniki PoznańskiejWydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM oraz Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu, a który finansowany jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy. 

Dziękuję za wspólne zajęcia! Mam nadzieję, że pomimo marginalizacji tego zagadnienia w założeniach szkolenia przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przekonałem Państwa do podstawowej roli zintegrowanego planowania rozwoju w funkcjonowaniu systemu planowania rozwoju na każdym poziomie przestrzennym. Miejmy nadzieję, że uda nam się w końcu urzeczywistnić to podejście w polskiej praktyce planistycznej pomimo niesprzyjających uwarunkowań wynikających z absurdalnego harmonogramu wdrażania elementów reformy systemu planowania w Polsce. 

 

Natalia Górska na LinkedIn: Projekt Planowanie po nowemu - prawo i praktyka  Ruszyły zapisy!!!…

 

Październik 7-8, 2024

IV Kongres Polityki Miejskiej i Regionalnej w Krakowie 

W dniach 7-8 października 2024 roku na zaproszenie organizatorów mam przyjemność uczestniczyć w IV Kongresie Polityki Miejskiej i Regionalnej w Krakowie.  

IV Kongres Polityki Miejskiej i Regionalnej odbywa się pod hasłem "Polska wielu prędkości? Strategiczne wyzwania rozwojowe polskich miast i regionów".  Jednym z kluczowych wyzwań jest bardziej czuła terytorialnie polityka rozwoju. Jak ją programować i wdrażać? Mam nadzieję, że odpowiedź na to pytanie znajdziemy podczas spotkania w Krakowie. 

Kongres Polityki Miejskiej i Regionalnej 2024 - KRK2050

 
Wrzesień 18, 2024

Podsumowanie I etapu pracy Policy Lab - LIFE AFTER COAL PL w Wielkopolsce 

W dniu 18 września 20204 roku w siedzibie Poznańskiego Parku Naukowo Technologicznego odbyło się spotkanie podsumowujące I etap prac Policy Lab projektu LIFE AFTER COAL PL w Wielkopolsce.  

Program LIFE jest instrumentem finansowym Unii Europejskiej, ukierunkowanym na współfinansowanie projektów z dziedziny ochrony środowiska, przyrody i wpływu czlowieka na klimat. Głównym celem tego Programu jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki prośrodowiskowej i proklimatycznej, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań w tych obszarach. 

Złożony do programu LIFE, zintegrowany i konsorcjalny projekt kilkudziesięciu partnerów z Wielkopolski pod nazwą "LIFE AFTER COAL PL" czyli "Życie po węglu", związany jest z wdrażaniem Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040

Projekt LIFE AFTER COAL PL , w realizacji które mam przyjemność uczestniczyć, jest odpowiedzią na wyzwania jakie stoją przed Wielkopolską Wschodnią, a które związane są z koniecznością redukcji stosowania paliw kopalnych w gospodarce przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju i stabilności lokalnego systemu społeczno-gospodarczego 

LIFE AFTER COAL PL - Wdrażanie Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej  Wielkopolska Wschodnia 2040 - Konin. Tu płynie energia
 
Sierpień 26-30, 2024

63 Kongres ERSA - Terceira Island, Azores 2024 

W dniach 26 - 30 sierpnia uczestniczę w obradach 63 Kongresu ERSA: Regional Science Dialogues for Peace and Sustainable Development odbywającego się w Universidade dos Azores

W ramach aktywnego udziału w konferencji Zespół, którym kieruje zaprezentuje kolejne wyniki badań wykonanych w ramach  projektu TIPERICO wygłaszając dwa referaty pt. How to slip out of the inner periphery - a qualitative study of development factors and barriers oraz Internal peripheries in Poland -why cohesion policy does not always work

Możliwość prezentacji naszych wyników oraz cenne głosy w dyskusji wykorzystamy w dalszych pracach naszego zespołu projektowego

63rd ERSA Congress – ERSA
 
Czerwiec 24, 2024

URLOP 

Uprzejmie informuję, że w okresie do dnia 26 lipca oraz w dniach 12 - 22 sierpnia przebywam na urlopie. W sprawach Wydziału proszę kontaktować się z Biurem Obsługi Wydziału

Wszystkim życzę bezpiecznego i efektywnego wypoczynku. 

Zapraszam na pierwszy dyżur dla studentów po okresie urlopowo-konferencyjnym, który odbędzie się w dniu 3 września 2024 r. (wtorek) w godzinach 12.00-14.00.    

 

Maj 15-17, 2024 

Wyzwania terytorializacji polityki rozwoju - seminarium i warsztaty projektowe Czaplinek 2024 

W dniach 15 - 17 maja 2024 r. współorganizuję seminarium i warsztaty projektowe w Czaplinku, które stanowią okazję do wymiany doświadczeń w ramach projektów dotyczących poszukiwania optymalnego podejścia do terytorializacji procesów rozwojowych i skutecznego programowania interwencji rozwojowej w podejściu zorientowanym terytorialnie. Seminarium i warsztaty odbywają się m.in. w ramach aktywności realizowanych w projekcie TIPERICO.  

Zapraszam na kolejny dyżur dla studentów, który odbędzie się w dniu 21 maja 2024 r. (wtorek) w godzinach 12.00-14.00.     

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

 
Maj 13-14, 2024

Local Trends Sopot 2024 

W dniach 13 - 14 maja uczestniczę w obradach  Samorządowego Kongresu  Finansowego Local Trends odbywającego się w Sopocie. To już kolejna edycja tego wyjątkowo interesującego i inspirującego spotkania samorządowców, biznesu, środowiska akademickiego oraz przedstawicieli administracji rządowej. 

Samodzielne samorządy w nowej rzeczywistości, czyli Local Trends Sopot 2024  – Samorządowy Kongres Finansowy . - Fundacja RC

Zapraszam na kolejny dyżur dla studentów, który odbędzie się w dniu 21 maja 2024 r. (wtorek) w godzinach 12.00-14.00.     

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

 

Kwiecień 16-20, 2024

American Association of Geographers 2024 Annual Meeting - Honolulu 

W dniach 16 - 20 kwietnia 2024 r. uczestniczę w obradach American Association of Geographers 2024 Annual Meeting odbywającego się w Honolulu. 

W ramach aktywnego udziału w konferencji Zespół, którym kieruje zaprezentuje kolejne wyniki badań wykonanych w ramach  projektu TIPERICO wygłaszając referat pt. The process of development of the inner periphery in Poland in the period of increasing development turbulence - trends and recommendations.

Możliwość prezentacji naszych wyników oraz cenne głosy w dyskusji wykorzystamy w dalszych pracach naszego zespołu projektowego

Zapraszam na kolejny dyżur dla studentów, który odbędzie się w dniu 26 kwietnia 2024 r. (piątek), wyjątkowo w godzinach 13.00-14.00.     

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

2024 AAG Annual Meeting | Byrd Polar and Climate Research Center

2024 AAG Annual Meeting > Taylor & Francis

 
Luty 28, 2024

Debata o przyszłości krajowej polityki regionalnej i polityki spójności Unii Europejskiej  

Wnioski z prac OECD, w tym z raportu Regional Outlook 2023, stanowiły główny temat seminarium nt. zróżnicowań regionalnych w krajach należących do OECD, w którym uczestniczyłem na zaproszenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. W spotkaniu uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko, a także eksperci, przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych. 

Podczas spotkania przedstawiciele OECD zaprezentowali wnioski i rekomendacje wynikające z raportu Regional Outlook 2023 – The Longstanding Geography of Inequalities oraz z warsztatów organizowanych przez OECD dotyczących wymiaru terytorialnego (place-based policies for the future)

Seminarium było okazją do dyskusji na temat priorytetów i postulatów w zakresie prowadzonej polityki regionalnej kraju i polityki spójności po 2027 r. oraz stanowiło istotny wkład w kontekście prac nad krajowymi dokumentami strategicznymi w obszarze polityk rozwoju. 

Regional, rural and urban development - OECD

 
Luty 23, 2024

Wielkopolska droga do neutralności klimatycznej    

W dniu 23 lutego br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się wydarzenie pn. Wielkopolska droga do neutralności klimatycznej

Konferencja była okazją do dyskusji nad najpilniejszymi wyzwaniami stawianymi przed regionami w drodze do neutralności klimatycznej, ze szczególnym uwzględnieniem transformacji regionów węglowych. W trakcie tego wydarzenia nastąpiło także uroczyste podpisanie deklaracji Powering Past Coal Alliance (PPCA) w obecności ambasadorów Wielkiej Brytanii oraz Kanady w Polsce, jako przedstawicieli rządów, które zainicjowały koalicję podczas COP23 w 2017 r., w Bonn.  PPCA jest pierwszą i jedyną na świecie koalicją władz krajowych i lokalnych oraz przedsiębiorstw, pracujących razem nad odejściem od wytwarzania energii węglowej. Konferencja była okazją do otwarcia projektu LIFE After Coal PL – Wdrażanie Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej. Wielkopolska Wschodnia 2040. 

Na zaproszenie organizatorów miałem przyjemność uczestniczyć w tej konferencji przedstawiając wprowadzenie do dyskusji - zapoznając uczestników z prezentacją pt. "Wyzwania rozwojowe regionów węglowych w warunkach transformacji energetycznej" oraz uczestnicząc w dyskusji panelowej.

W tym miejscu należy podkreślić, że od lat aktywnie wspieram proces transformacji energetycznej, która w największym stopniu w Wielkopolsce dotyczy Wielkopolski Wschodniej. Zespół pracowników Wydziału pod moim kierunkiem przygotował ekspertyzy i diagnozy, które zostały wykorzystane zarówno do sformułowania rekomendacji dotyczących sprawiedliwej transformacji regionów węglowych w Polsce (https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/681326), jak również znalazły zastosowanie w procesie opracowywania Strategii Rozwoju Wielkopolski Wschodniej 2040 (https://amu.edu.pl/dla-mediow/komunikaty-prasowe/uam-zaangazowany-w-opracowanie-strategii-rozwoju-wielkopolski-wschodniej-2040), której przygotowanie  wspierałem jako ekspert naukowy.  Zostałem również zaproszony do POLICYLAB projektu LIFE After Coal PL – Wdrażanie Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej. Wielkopolska Wschodnia 2040.

Relacja z tego wydarzenia dostępna jest pod linkiem: https://youtu.be/7XkbJMIA9dE

LIFE AFTER COAL PL - Wdrażanie Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej  Wielkopolska Wschodnia 2040 - Konin. Tu płynie energia

 
Listopad 21-22, 2023

Konferencja Obszary wiejskie: przemiany - procesy - wyzwania rozwojowe    

W dniach 21-22 listopada 2023 roku uczestniczyłem w Konferencji Obszary wiejskie: przemiany - procesy - wyzwania rozwojowe zorganizowanej przez Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN poświęconej pamięci prof. Konrada Czapiewskiego. 

W ramach aktywnego udziału w konferencji Zespół, którym kieruje zaprezentował wyniki badań dotyczących relacji między wewnętrznymi peryferiami a obszarami wiejskimi w Polsce, które zostały zrealizowane w ramach  projektu TIPERICO wygłaszając referat pt. Wewnętrzne peryferia w świetle wybranych klasyfikacji obszarów wiejskich.  Możliwość prezentacji naszych wyników oraz cenne głosy w dyskusji wykorzystamy w dalszych pracach naszego zespołu projektowego.  

Zapraszam na kolejny dyżur dla studentów, który odbędzie się w dniu 24 listopada 2023 r. (piątek) w godzinach 12.00-14.00.     

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PANObszary wiejskie: przemiany - procesy - wyzwania rozwojowe

 

Listopad 9, 2023

Regionalne Forum Terytorialne w Olsztynie   

W dniu 9 listopada br., na zaproszenie organizatorów, miałem okazję moderować spotkanie Regionalnego Forum Terytorialnego w Olsztynie. Temat dyskusji strategicznej określono jako Warmia i Mazury przyjazne społeczeństwu w dobie zmian demograficznych. Była to pierwsza dyskusja strategiczna z cyklu debat Warmińsko-Mazurskiego Forum Terytorialnego "Warmia i Mazury przyszłości - wizja 2050. Na jakich przewagach budować siłę regionu?" Przyjęta formuła urzeczywistnia ideę partycypacji społecznej w procesie programowania strategicznego na poziomie regionalnym. Kolejne posiedzenie Warmińsko-Mazurskiego Forum Terytorialnego będą miały formę debat skoncentrowanych na wizji rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego w 2050 roku. W ten sposób zidentyfikowane zostaną wyzwania jakie czekają region w przyszłości. 

Warmińsko-Mazurskie Forum Terytorialne - Strategia rozwoju  społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2030Warmińsko-Mazurskie Forum Terytorialne - Strategia rozwoju  społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2030
 
Październik 22-24, 2023

POLREG 2023   

W dniach 22-24 października 2023 roku uczestniczę w III Polskiej Konferencji Badań Miejskich i Regionalnych - POLREG 2023 organizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

W ramach aktywnego udziału w konferencji Zespół, którym kieruje zaprezentuje wyniki badań dotyczących wewnętrznych peryferii w Polsce, które zostały zrealizowane w ramach  projektu TIPERICO wygłaszając referat pt. Rozprzestrzenianie się procesów rozwojowych w wewnętrznych peryferiach w turbulentnych czasach. Możliwość prezentacji naszych wyników oraz cenne głosy w dyskusji wykorzystamy w dalszych pracach naszego zespołu projektowego.  

Konferencja będzie również okazją do podzielenia się doświadczeniami związanymi z badaniami procesu sprawiedliwej transformacji w Polsce. W tym zakresie zespół Zakładu Studiów Regionalnych i Lokalnych, którym kieruje, zaprezentują zakres i wyniki badań zrealizowanych w tym zakresie w Wielkopolsce Wschodniej. 

Zapraszam na kolejny dyżur dla studentów, który odbędzie się w dniu 27 października 2023 r. (piątek) w godzinach 12.00-14.00.     

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

 

Październik 17, 2023

Local Trends Poznań 2023   

W dniu 17 października uczestniczę w obradach Europejskiego Kongresu Samorzadowego Local Trends odbywającego się w Poznaniu oraz posiedzeniu Rady Programowej Fundacji Miasto Związku Miast Polskich. To  kolejna edycja tego wyjątkowo interesującego i inspirującego spotkania samorządowców, biznesu, środowiska akademickiego oraz przedstawicieli administracji rządowej. 

Zapraszam na kolejny dyżur dla studentów, który odbędzie się w dniu 20 października 2023 r. (piątek) w godzinach 12.00-14.00.     

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

Local Trends | Poznan
 
Wrzesień 4-7, 2023

9 Kongres EUGEO - BARCELONA 2023 

W dniach 4 - 7 września uczestniczę w obradach 9 Kongresu EUGEO: Geography for our common future odbywającego się w Universitat de Barcelona

W ramach aktywnego udziału w konferencji Zespół, którym kieruje zaprezentuje kolejne wyniki badań wykonanych w ramach  projektu TIPERICO wygłaszając referat pt. Opportunites to change the development trajectories of the inner periphery in Poland. Case study of the Włocławek Functional Urban Area.

Możliwość prezentacji naszych wyników oraz cenne głosy w dyskusji wykorzystamy w dalszych pracach naszego zespołu projektowego

 
Sierpień 28 - Wrzesień 1, 2023

62 Kongres ERSA - ALICANTE 2023 

W dniach 28 sierpnia - 1 września uczestniczę w obradach 62 Kongresu ERSA: Urban Challenges and Sustainable Technological Revolution odbywającego się w Universidad de Alicante

W ramach aktywnego udziału w konferencji Zespół, którym kieruje zaprezentuje kolejne wyniki badań wykonanych w ramach  projektu TIPERICO wygłaszając referat pt. Opportunites to change the development trajectories of the inner periphery in Poland .

Możliwość prezentacji naszych wyników oraz cenne głosy w dyskusji wykorzystamy w dalszych pracach naszego zespołu projektowego

 
Lipiec 17, 2023

URLOP 

Uprzejmie informuję, że do dnia 25 sierpnia przebywam na urlopie. W sprawach Wydziału proszę kontaktować się z Biurem Obsługi Wydziału

Wszystkim życzę bezpiecznego i efektywnego wypoczynku. 

Zapraszam na pierwszy dyżur dla studentów po okresie urlopowo-konferencyjnym, który odbędzie się w dniu 12 września 2023 r. (wtorek) w godzinach 12.00-14.00.     

 

Lipiec 11-15, 2023 

35th AESOP Annual Congress - ŁÓDŹ 2023 

W dniach 11 - 15 lipca uczestniczę w obradach 35th AESOP Annual Congress, który odbywa się na Uniwersytecie Łódzkim pod hasłem: Integrated planning in a world of turbulence. W ramach aktywnego udziału w kongresie przygotowałem i moderuję obrady w Track 14: CEE planning doctrines and practices.

AESOP 2023 Annual Congress – TUP

Kongres został poprzedzony organizacją Szkoły Letniej dla Doktorantów z całego świata, którą w dniach 5-8 lipca 2023r. zorganizował Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM pod hasłem: AESOP Summer School - From Challenges to Responses: Integrated Planning Approaches in Turbulent Time.

 

 

Czerwiec 1-3, 2023

Kongres Geografii Polskiej 2023

W dniach 1-3 czerwca uczestniczę w obradach Kongresu Geografii Polskiej 2023 odbywającego się w Collegium Geographicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W ramach aktywnego udziału w obradach Kongresu mam przyjemność prezentować wyniki badań dwóch projektów:

TeRRIFICA: referat przygotowany przez Zespół Projektu: Mieszkańcy w obliczu zmian klimatu. Geograficzne badania mapowania tłumu (crowdmapping) w regionach europejskich

TIPERICO: referat przygotowany przez Zespół Projektu: Trajektorie rozwojowe wewnętrznych peryferii w Polsce w warunkach turbulencji otoczenia

Maj 30-31, 2023

III Międzynarodowy Kongres Energetyczna Regeneracja Miast

W dniach 30-31 maja uczestniczę w obradach  III Międzynarodowego Kongresu Energetyczna Regenrecja Miast. To już trzecia edycja ważnej konferencji poświęconej problematyce regeneracji miast odbywającej się w ramach Open Eyes Economy Summit. Tegoroczne spotkanie koncentruje uwagę na kontekście przemian energetycznych. Podczas Kongresu mam przyjemność dyskutować z prof. Tadeuszem Kudłaczem na temat Kształtowanie świadomości społecznej w procesie transformacji energetycznej miast – wyzwania dla systemu edukacji.

 

Kwiecień 3-4, 2023

Local Trends Sopot 2023 

W dniach 3 - 4 kwietnia uczestniczę w obradach  Samorządowego Kongresu  Finansowego Local Trends odbywającego się w Sopocie. To już kolejna edycja tego wyjątkowo interesującego i inspirującego spotkania samorządowców, biznesu, środowiska akademickiego oraz przedstawicieli administracji rządowej. 

Local Trends | Poznan

Zapraszam na kolejny dyżur dla studentów, który odbędzie się w dniu 14 kwietnia 2023 r. (piątek) w godzinach 12.00-14.00.     

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

 
Marzec 21-29, 2023 
2023 Annual Meeting AAG Denver 

W dniach 21 - 29 marca uczestniczę w obradach tegorocznej konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Geografów odbywającej się w Denver: 2023 Annual Meeting AAG

American Association of Geographers - American Association of Geographers  2023 Annual Meeting

W ramach aktywnego udziału w konferencji Zespół, którym kieruje zaprezentuje wyniki badań dotyczących wewnętrznych peryferii w Polsce, które zostały zrealizowane w ramach  projektu TIPERICO wygłaszając referat pt. Development trajectories and distinctive characteristics of inner peripheries in Poland

Możliwość prezentacji naszych wyników oraz cenne głosy w dyskusji wykorzystamy w dalszych pracach naszego zespołu projektowego.  

Zapraszam na kolejny dyżur dla studentów, który odbędzie się w dniu 31 marca 2023 r. (piątek) w godzinach 12.00-14.00.     

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

 
Styczeń 26, 2023

Skandynawia bliżej niż myślisz - kamperem i rowerem przez Bornholm, Skanię i Olandię

W dniu 26 stycznia br. na zaproszenie Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego będziemy mieli przyjemność podzielić się wrażeniami z naszych ostatnich podróży. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych karawaningiem, turystyką rowerową oraz urokliwymi zakątkami Danii i Szwecji.   

 

„Skandynawia bliżej niż myślisz – kamperem przez...

 

Listopad 22-25, 2022


TeRRIFICA Final Event Conference - Belgrad 2022

W dniach 22 - 25 listopada uczestniczę w TeRRIFICA International Final Event Conference - Belgrade 2022 oraz Open Science Communication Conference 2022 odbywających się w Belgradzie.  

Zapraszam na kolejny dyżur dla studentów, który odbędzie się w dniu 6 grudnia 2022 r. (wtorek) w godzinach 12.00-14.00.     

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

 

Październik  23-25, 2022

POLREG 2022 

W dniach 23-25 października 2022 roku uczestniczę w II Polskiej Konferencji Badań Miejskich i Regionalnych - POLREG 2022 organizowanej przez Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi.

POLREG 2022, II POLSKA KONFERENCJA BADAŃ MIEJSKICH I REGIONALNYCH, Terytorium: Przemiany – Dylematy – Wyzwania, Łódź 23-25.10.2022 r.

W tym okresie nie będę obecny na Wydziale.

Zapraszam na kolejny dyżur w dniu 28 października br. (piątek), w godzinach 12.00-14.00. 

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

 
Październik  14-16, 2022

Kongres Edukacji Geograficznej 

W związku z moim udziałem w Kongresie Edukacji Geograficznej odbywającym się w Łodzi w dniu 14 października br. nie będę obecny na Wydziale.

Zapraszam na kolejny dyżur w dniu 18 października br. (wtorek), w godzinach 12.00-14.00. 

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

 
Październik  7, 2022

Posiedzenie Prezydium KPZK PAN 

W związku z moim udziałem w posiedzeniu Prezydium KPZK PAN w dniu 7 października br. nie będę obecny na Wydziale.

Zapraszam na kolejny dyżur w dniu 11 października br. (wtorek), w godzinach 12.00-14.00. 

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

 

Wrzesień 27 - 30, 2022

TeRRIFICA International Summer School - Climate Futures

W dniach 27 - 30 września uczestniczę w TeRRIFICA International Summer School - Climate Futures organizowanej przez Universitat de Girona i Area Metropolitana de Barcelona w Barcelonie.  

Zapraszam na kolejny dyżur dla studentów, który odbędzie się w dniu 4 października 2022 r. (wtorek) w godzinach 12.00-14.00.     

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

 

Wrzesień  22, 2022

Poza metropolią  

W dniu 22 września 2022 r. na zaproszenie organizatorów uczestniczyłem w konferencji Poza metropolią - rewitalizacja i jakość życia w małych i średnich miastach. zorganizowanej przez Kompaktowy Pleszew w ramach wydarzeń towarzyszących 11. sesji Światowego Forum Miejskiego - WUF 11 pod patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Dziękuję za możliwość udziału w bardzo interesującym spotkaniu i inspirującej dyskusji. 

baner konferencji

Zapraszam na kolejny dyżur, który odbędzie się w dniu 23 września 2022 r. (piątek) w godzinach 12.00-14.00.     

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

 
Sierpień 26 - Wrzesień 2, 2022

IGU Commission Geography of Governance. International Conference: LOCAL GOVERNANCE IN A TIME OF GLOBAL EMERGENCIES

W dniach 26 sierpnia  - 2 września uczestniczę w obradach konferencji Komisji Geografii Administracji Międzynarodowej Unii Geograficznej: LOCAL GOVERNANCE IN A TIME OF GLOBAL EMERGENCIES, którą współorganizują: Metropolitan Autonomous University (UAM) oraz National Auotonomous University of Mexico (UNAM) w Mexico City. 

W ramach aktywnego udziału w konferencji przedstawiciele polskiego Zespołu Konsorcjum TeRRIFICA, którym kieruje, zaprezentują wyniki badań oraz proces przygotowania Planu Adaptacji do Zmian Klimatu Aglomeracji Poznańskiej, w ktorych wykorzystano podejścia: Responsible Research and Innovation oraz Citizen Science, wygłaszając referat pt. Co-creation for developing the local climate emergency responses - lessons from Poznań Agglomeration in Poland. 

Możliwość prezentacji naszych wyników oraz cenne głosy w dyskusji wykorzystamy w dalszych pracach naszego zespołu projektowego.

Pierwszy dyżur dla studentów po powrocie z konferencji odbędzie się w dniu 6 września 2022 r. (wtorek) w godzinach 12.00-14.00.     

 

Lipiec  25, 2022

URLOP 

Uprzejmie informuję, że do dnia 25 sierpnia przebywam na urlopie. W sprawach Wydziału proszę kontaktować się z Biurem Obsługi Wydziału. W sprawach projektu TeRRIFICA proszę kontaktować się z dr. Piotrem Lupą lub mgr. inż Patrykiem Kaczmarkiem.

Wszystkim życzę bezpiecznego i efektywnego wypoczynku. 

Pierwszy dyżur dla studentów po urlopie odbędzie się w dniu 6 września 2022 r. (wtorek) w godzinach 12.00-14.00.   

 
Lipiec 18-22, 2022

The Centennial Congress IGU 2022 Paris –Time for Geographers

W dniach 18 - 22 lipca uczestniczę w obradach historycznego Kongresu Międzynarodowej Unii Geograficznej: The Centennial Congress IGU 2022 Paris –Time for Geographers

W ramach aktywnego udziału w konferencji Zespół, którym kieruje zaprezentuje autorską propozycję delimitacji i typologii miejskich obszarów funkcjonalnych w Polsce wykonaną w ramach  projektu TIPERICO wygłaszając referat pt. Delimitation and typology of inner peripheries in Poland to identify the transformations caused by the pandemic crisis 

Możliwość prezentacji naszych wyników oraz cenne głosy w dyskusji wykorzystamy w dalszych pracach naszego zespołu projektowego.  

 

Czerwiec 13-19, 2022

Ćwiczenia terenowe regionalne MAZURY 2022

W dniach 13 - 19 czerwca wraz z Koleżankami i Kolegami z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM prowadzę ćwiczenia terenowe regionalne dla studentów II roku kierunków: geografia, geoanaliza społeczno-ekonomiczna oraz zarządzanie środowiskiem. Celem zajęć jest zapoznanie z budową geologiczną, geomorfologią, cechami rzeźby oraz uwarunkowaniami środowiskowymi oraz społeczno-gospdoarczymi rozwoju Polski Północno-Wschodniej.

Zapraszam na ostatni dyżur przed okresem urlopowym w dniu 24 czerwca br. (piątek), w godzinach 12.00-14.00.

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

 

Czerwiec 7-10, 2022

The 6th Global Conference on Economic Geography @GCEG_Dublin 2022

W dniach 7 - 10 czerwca uczestniczę w obradach The 6th Global Conference on Economic Geography @GCEG_Dublin 2022

W ramach programu konferencji Zespół, którym kieruję przedstawił pierwsze wyniki projektu Tiperico przedstawiając referat: Inner peripheries in Poland as a left behind places - challenges of delimitation and typology

Dziękuję za cenne głosy w dyskusji, które wykorzystamy w dalszych pracach naszego zespołu projektowego

 
Czerwiec 1-3, 2022

13th Czech-Polish-Slovak Seminarium: Geography for times in disarry

W dniuach 1-3 czerwca br. uczestniczę w 13 edycji Czesko-Polsko-Słowackiego Seminarium Geograficznego, które organizowane jest przez Uniwersytet Karola w Pradze w Kostelcu nad Ohri. 

W ramach aktywnego udziału w konferencji miałem przyjemność zaprezentować pierwsze wyniki projektu TIPERICO wygłaszając referat pt. The inner peripheries in Poland in the system of multidimensional spatial developmental differentiation - old wine in a new bottle?

Dziękuję za cenne głosy w dyskusji, które wykorzystamy w dalszych pracach naszego zespołu projektowego.  

 

Maj  30 - Czerwiec 1, 2022

TeRRIFICA - 8th Consortium Meeting in Poznań

W dniach 30 maja - 3 czerwca Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Geografii Przestrzennej UAM organizuje kolejne spotkanie Konsorcjum Projektu TeRRIFICA (H2020). 

Spotkaniu towarzyszy "Green Walk with TeRRIFICA”, zorganizowany w ramach EU Green Week, który obejmuje dwa wydarzenia. Pierwszym z nich będzie seminarium dedykowane społeczności akademickiej, w tym studentom i doktorantom, przeprowadzone przez Jana Gustava Strandeasen’a, eksperta UNEP, zatytułowane „The Agenda that changed the world” i dotyczące przede wszystkim wyzwań związanych z implementacją Celów Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030. Drugim będzie tzw. zielony spacer wzdłuż doliny Warty, który  łączy w sobie elementy historii miasta Poznania oraz dotyka znaczenia rzek w naszym miejskim ekosystemie i podejmowanych działań na rzecz zachowania bioróżnorodności, wprowadzania zielonych wyzwań do miejskiej przestrzeni. 

 

Maj  18, 2022


Think Cohesion

W dniu 18 maja br. w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się pierwsze spotkanie eksperckie (think tank) nt. 8. Raportu Kohezyjnego (dalej Raport) i Polityki Spójności po 2027 r. Celem spotkania, w którym uczestniczyłem na zaproszenie Organizatorów, była dyskusja nad przyszłością polityki spójności w kontekście publikacji 8. Raportu Kohezyjnego oraz rozpoczęcia procesu przygotowywania do polskiej prezydencji w Radzie UE w okresie styczeń – czerwiec 2025 r.

Skoncentrowano się w szczególności na omówieniu projektu konkluzji Rady UE do Raportu, prezentacji wniosków i rekomendacji z ekspertyz uwzględniających kontekst (1) polityki Unii Europejskiej i trendów globalnych; (2) rynku wewnętrznego i polityki przemysłowej UE; (3) potrzeb inwestycyjnych polskich regionów; oraz (4) refleksji nt. zmieniającej się roli polityki spójności w UE. Po wystąpieniach przeznaczono czas na debatę o znaczeniu polityki spójności w całokształcie działań UE oraz preferowanych kierunków jej zmian w sposób umożliwiający pełną realizację polskich interesów na arenie międzynarodowej.

Podczas spotkania miałem przyjemność zaprezentować wyniki mojej ekspertyzy dotyczącej założeń Raportu w kontekście potrzeb inwestycyjnych polskich regionów. W trakcie swojego wystąpienia omówiłem najważniejsze wyzwania spójności z punktu widzenia kluczowych potrzeb w UE i w Polsce; rekomendowane kierunki przemian polityki spójności w świetle potrzeb wzmacniania integracji europejskiej oraz przyszłą rolę i znaczenie polityki spójności w obliczu postępującej centralizacji narzędzi i ich finansowania. W prezentacji podkreślona została konieczność dostosowywania inwestycji do lokalnych potrzeb, zgodnie z podejściem terytorialnym. Zwrócił również uwagę na konieczność przeglądu polityk wspólnotowych w obliczu nowych wyzwań.

 

Maj  11-12, 2022


IMPACT 2022

W dniach 11-12 maja 2022 roku na terenie Centrum Konferencyjnego Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się druga edycja Ogólnopolskiej Konferencji IMPACT stanowiącej forum dyskusji na temat aktualnych wyzwań rozwojowych, w której uczestniczą przedstawiciele organizacji pozarządowych, administracji rządowej i samorządowej, gospodarki oraz nauki. Ponownie na zaproszenie Organizatorów miałem przyjemność uczestniczyć w tym spotkaniu. Panel, w którym uczestniczyłem był zatytułowany: Ład przestrzenny - czy złe zarządzanie przestrzenią publiczną zubaża Polaków i obniża jakość ich życia?   i został przygotowany przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

 

Kwiecień  11-12, 2022

Samorządowy Kongres Finansowy - Local Trends Sopot 2022

Local Trends to projekt zainicjowany przez Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Poznania oraz Jacka Karnowskiego, Prezydenta Miasta Sopotu, którego nadrzędnym celem jest skuteczne i merytoryczne inicjowanie konstruktywnej dyskusji ponad podziałami o otoczeniu społeczno-gospodarczym rozwoju polskiego samorządu i kraju.

W dniach 11-12 kwietnia 2022 r., na zaproszenie Organizatorów, mam przyjemność uczestniczyć w Samorządowym Kongresie Finansowym odbywającym się w ramach projektu Local Trends w Sopot. 

Zajęcia dydaktyczne zaplanowane na 12 kwietnia br. odbędą się zgodnie planem zajęć. Dyżur w tym dniu zostaje odwołany.

Zapraszam na kolejny dyżur w dniu 22 kwietnia br. (piątek), w godzinach 12.00-14.00.

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

 

Luty  24, 2022

Seminarium EUROREG - Trójgłos na temat sprawiedliwości społecznej w ujęciu terytorialnym

Czwartkowe seminaria EUROREG Uniwersytetu Warszawskiego to cykl otwartych spotkań naukowych, podczas których prezentowane się wykłady teoretyków i praktyków związanych z rozwojem regionalnym i lokalnym. 

W dniu 24 lutego 2022 r. mam przyjemność uczestniczyć w spotkaniu poświęconym sprawiedliwości społecznej w ujęciu terytorialny. Spotkanie jest okazją do wymiany poglądów z prof. Grzegorzem Gorzelakiem oraz prof. Bolesławem Domańskim. 

Link do nagrania

 
Grudzień  21, 2021

Krajowe Forum Miejskie 2021 

W dniu 21 grudnia 2021 r. na zaproszenie organizatorów uczestniczę w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w IV Krajowym Forum Miejskim podczas, którego prezentowany będzie projekt Krajowej Polityki Miejskiej 2030. 

Zajęcia dydaktyczne zaplanowane na 21 grudnia br. odbędą się zgodnie planem zajęć. 

 
Grudzień  20, 2021

Prezentacja diagnozy strategicznej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej  

W dniu 20 grudnia 2021 r. w Urzędzie Miasta Kalisza podczas posiedzenia Rady Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska zespół pracowników Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej przedsatwił wyniki diagnozy strategicznej przygotowanej w ramach prowadzonych prac badawczych wspierających proces opracowania Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Prace te są realizowane w ramach zawartego porozumienia między Stowarzyszeniem Aglomeracja Kalisko-Ostrowska a Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Zajęcia dydaktyczne zaplanowane na 20 grudnia br. odbędą się zgodnie z ustaleniami ze studentami. 

 
Grudzień  13, 2021

Debata strategiczna w Chojnicach 

W dniu 13 grudnia 2021 r. w Urzędzie Miasta w Chojnicach odbyła sie debata strategiczna zorganizowana przez Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej oraz Miasto Chojnice, podczas której prelegenci wraz z reprezentantami miasta omawiali wyzwania strategiczne miasta wynikające z aktualnych procesów zachodzących w skali regionalnej, krajowej i międzynarodowej.

Z przebiegem debaty można zapoznać się pod adresem:
https://www.youtube.com/watch?v=3FtXRmlFFqA&t=1624s   

Zajęcia dydaktyczne zaplanowane na 13 grudnia br. odbędą się w uzgodnieniu ze studentami w dniu 16 grudnia br. 

Za zaistniałe zmiany przepraszam. 

 

Listopad 22-23, 2021

POLREG 2021 -  Pierwsza Polska Konferencja Badań Miejskich i Regionalnych 

W związku z moim udziałem w Konferencji POLREG 2021 - Pierwsza Polska Konferencja Badań Miejskich i Regionalnych w dniu 22 listopada br. nie będę obecny na Wydziale.

Zapraszam na kolejny dyżur w dniu 23 listopada br. (wtorek), wyjątkowo w godzinach 13.00-14.00. 

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

 

Listopad  4, 2021

Posiedzenie Plenarne KPZK PAN 

W związku z moim udziałem w posiedzeniu Plenarnym KPZK PAN w dniu 4 listopada br. nie będę obecny na Wydziale.

Zapraszam na kolejny dyżur w dniu 5 listopada br. (piątek), wyjątkowo w godzinach 13.00-14.00. 

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

 

Październik  22, 2021

Adaptacja do zmian klimatu a zasoby wodne Wielkopolski 

W związku z moim udziałem w XII Konferencji z cyklu Współistnienie terenu przemysłowego i chronionego pod hasłem przewodnim Adaptacja do zmian klimatu a zasoby wodne Wielkopolski organizowanej przez Stowarzyszenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego oraz WFOŚiGW w Poznaniu dyżur w dniu 22 października nie odbędzie się. 

Zapraszam na kolejny dyżur w dniu 27 października br. (wtorek), wyjątkowo w godzinach 12.00-13.00 w trybie zdalnym (MS Teams). 

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

 

Lipiec  12, 2021

URLOP 

Po bardzo trudnym roku zdalnych aktywności do dnia 10 września przebywam na urlopie. W sprawach Wydziału proszę kontaktować się z Biurem Obsługi Wydziału. W sprawach projektu TeRRIFICA proszę kontaktować się z dr. Piotrem Lupą lub mgr. inż Patrykiem Kaczmarkiem.

Wszystkim życzę bezpiecznego i efektywnego wypoczynku. 

Pierwszy dyżur dla studentów po urlopie odbędzie się w dniu 17 września 2021 r. (piątek) w godzinach 12.00-14.00.   

 

Październik  09, 2020

Posiedzenie Plenarne Komitetu Nauk Geograficznych PAN

W związku z moim udziałem w Posiedzeniu Plenarnym Komitetu Nauk Geograficznych PAN inaugurującym kadencję 2020-2023, dyżur w dniu 9 października br. nie odbędzie się. 

Zapraszam na kolejny dyżur w dniu 13 października br. (wtorek), wyjątkowo w godzinach 13.00-14.00. 

Za zaistniałe zmiany przepraszam.

 

Październik  08, 2020

Raport samorządowy COVID-19 - THINK TANK OPEN EYES ECONOMY

Wybuch pandemii COVID-19 był solidnym sprawdzianem jakości funkcjonowania naszych struktur samorządowych, innowacyjności sektora edukacyjnego czy wydajności publicznej służby zdrowia. Zespół ekspertów think tank OPEN EYES ECONOMY pod przewodnictwem prof. Jerzego Hausnera zajmował się dogłębną analizą zaistniałej sytuacji, opracowując szereg krótkich eksperckich opinii oraz rekomendacji publikowanych regularnie na stronie OPEN EYES Economy Summit - warto wiedzieć w formie alertów: edukacyjnego, społecznego, samorządowego, kulturalnego, biznesowego, gospodarczego, wodnego oraz zdrowotnego. Wspólna praca przedstawicieli różnych środowisk: naukowców, akademików, przedstawicieli biznesu, kultury, czy samorządowców pozwoliła na szerokie spojrzenie na omawiane problemy z różnych dziedziń życia. 

Miałem niezwykłą przyjemność pracować w zespole opracowującym Alerty Samorządowe oraz redagującym Raport Samorządowy. Zachęcam do zapoznania się z efektami naszej pracy udostępnianymi na stronach OPEN EYES Economy Summit - warto wiedzieć.  

 
Sierpień  24 - 29, 2020

Ćwiczenia terenowe regionalne - POLSKA PÓŁNOCNO-WSCHODNIA 2020  

W dniach 24 - 29 sierpnia uczestniczę w ćwiczeniach terenowych regionalnych POLSKA PÓŁNOCNO-WSCHODNIA 2020. W sprawach Wydziału proszę kontaktować się z Biurem Obsługi Wydziału. W sprawach projektu TeRRIFICA proszę kontaktować się z dr. Piotrem Lupą lub mgr. inż Patrykiem Kaczmarkiem.

Pierwszy dyżur dla studentów po urlopie odbędzie się w dniu 4 września 2020 r. (piątek) w godzinach 12.00-14.00.   

 

Lipiec  17, 2020

URLOP 

Do dnia 21 sierpnia przebywam na urlopie. W sprawach Wydziału proszę kontaktować się z Biurem Obsługi Wydziału. W sprawach projektu TeRRIFICA proszę kontaktować się z dr. Piotrem Lupą lub mgr. inż Patrykiem Kaczmarkiem.

Wszystkim życzę bezpiecznego i efektywnego wypoczynku.